| přihlásit | | registrace | | uživatelé |
Kategorie: Vše, Zajímavosti

Historie vývoje počítačů

Kdysi jsem tento článek napsal pro dnes již neexistující server Svetnetu.com a dnes jsem na něj narazil v jedné složce. Ač lidé na počítačích pracují, o jejich vzniku vědí málo... proto čtěte, třeba se dozvíte něco nového.

Prvním známým a historicky doloženým předchůdcem dnešních počítačů byl nejspíše abakus, počítací stroj sestrojený v Malé Asii před více než pěti tisíci lety. Bylo možné ho použít ke sčítání a odčítání menších cifer a v některých zemích se používá dodnes. Byla to primitivní pomůcka založená na posouvání korálků po provázku nebo tyčce. Těmto korálkům se v Římě říkalo „calculli“ – odtud název kalkulačka. První mechanickou kalkulačku v historii údajně vynalezl Leonardo da Vinci a podle jeho náčrtků byla dokonce i sestrojena i v naší současnosti. Jeho horlivým následovníkem byl Francouz Blaise Pascal, který v roce 1642 vyrobil počítací stroj, který uměl pouze sčítat a odčítat a fungoval na principu přetáčení ozubených koleček. V historii vývoje počítačů si své místo také plně zasloužil anglický badatel Charles Babbage, který asi v polovině 19. století sestrojil mechanický sčítač děrných štítků a později usiloval o vytvoření univerzálnějšího počítače, který by byl schopen řešit i složitější početní úkony. V roce 1833 dokonce předvedl plány na stroj pro řešení diferenciálních rovnic, který ovšem nebyl sestaven. Jednalo se totiž o „obludu“, která měla velikost lokomotivy a byla poháněna párou. Další výzkumy však byly ukončeny jeho smrtí a proto svoje sny nikdy plně nerealizoval.

Další vývoj počítačů se již dělí do jednotlivých generací.

První generace počítačů byla velmi primitivní. Počítače neměli žádný společný ani sjednocený software a všechny jejich části i funkce byly sestrojovány přesně na míru. V této době zatím ještě neexistují žádné společné programovací jazyky a každý počítač má svůj vlastní strojový kód, který určoval funkci programu. Většina programovaných funkcí byla uchována na přenosných médiích (děrné štítky a papírové pásky). Programování bylo nesmírně složité a zdlouhavé. Počítače to byly pomalé a mohla je používat pouze jedna osoba. Programování probíhalo právě prostřednictvím děrných štítků. Ty se vkládaly do vstupu stroje a program v konečné podobě vycházel z výstupu počítače. Rychlost vstupu byla několik set znaků za sekundu, zatímco u výstupu to bylo pouze do třiceti znaků za sekundu. Takové počítače byly obrovské, mohly dokonce zabrat celou budovu a to díky jejich hlavním součástkám – elektronkám – a zároveň byly díky nim velice poruchové. Tato generace počítačů se uplatnila ve druhé světové válce. Byly to hlavně šifrovací stroje, počítače pro výpočet balistické křivky střel a pro výpočty trajektorií raket. První samočinný počítač v USA byl Howard Mark 1, který sestrojil Howard Aike se svými spolupracovníky z univerzity. Měřil 16 metrů, vážil přibližně 5 tun, obsahoval přes tři čtvrtě milionu součástek a 800 kilometrů drátových spojů. Byl to elektronický reléový počítač, který využíval elektronické impulsy k pohybu mechanických součástek. Američané ho však nejspíše použili pro výpočty při vývoji první atomové bomby.

Druhá generace počítačů nastupuje vynálezem tranzistoru. Tranzistor byl zkonstruován v roce 1948 a nejprve byl využíván například v rádiích v oblasti počítačů se uplatňuje teprve v roce 1956, kde nahrazuje elektronky. Díky tranzistorům se počítače značně zmenšily, spotřebovávaly daleko méně elektrické energie a také se hodně snížila jejich poruchovost. Na druhé straně se tranzistory hodně zahřívaly a spalovaly počítač zevnitř. V tomto období již nastupují první programovací jazyky, které počítače částečně sjednotily a rozšířila se možnost jejich využití. Prvním jazykem se nejspíše stal Short code, který vytvořil John Mauchly v roce 1949. Dalším jazykem pro vědecké výpočty byl Fortan (1957). Pro teoretické výpočty spíše matematického rázu byl v roce 1958 definován jazyk Algol. V roce 1960 byl napsán jazyk pro hromadné zpracování dat, například pro ekonomické výpočty, který se jmenuje Cobol. A samozřejmě nemůžeme opomenout programovací jazyk Basic (1964), který se stal základem pro programování na mikropočítačích. Velkými změnami také prošla paměť. Začaly se používat magnetické pásky, ale jejich nevýhodou byla dlouhá přístupová doba, a proto se časem přešlo na diskovou paměť. Disky měly daleko větší kapacitu a byly mnohem rychlejší.

Třetí generace počítačů byla založena na zdokonalování integrovaných obvodů. Vědec Jack Clair Kilby přišel v roce 1958 s nápadem vytvoření jedné součástky z kousku polovodiče (křemíku), která by obsáhla větší počet součástek. Tak vznikl integrovaný obvod, který zajistil výrazné zmenšení počítačů a zvýšeni jejich spolehlivosti. Šlo hlavně o to, že se počítače tak nepřehřívaly a byly mnohem rychlejší. První čip sestrojil právě Kilby, byla to germaniová destička asi 1 cm dlouhá a tenčí než párátko (obsahoval tranzistor, odpory a kondenzátory). V roce 1964 vyslovil Gordon Moor domněnku (Moorův zákon), že kapacita integrovaných obvodů se bude každých 12-18 měsíců zvyšovat a toto tvrzení platí do dneška. Roku 1966 byla vyvinuta tzv. magnetická bublinková paměť – jedná se o granátovou vrstvu (asi 1 mm) nanášenou na integrované obvody. Pomocí magnetizace povrchu se místo označilo jako 1 a absencí magnetizace jako 0. Tímto způsobem se informace zapisovaly do paměti. V roce 1967 Norman Kitz sestavil první elektronický osobní počítač obsahující integrované obvody a nazval jej Anita Mark 8. V tomto období vznikaly první operační systémy a došlo ke sjednocení instrukčního kódu, což umožňovalo vzájemnou kompatibilitu počítačů od jednotlivých výrobců.

Čtvrtá generace počítačů již obsahuje první mikroprocesory. V roce 1971 firma Texas Instruments začíná poprvé vyrábět mikroprocesory (CPU). Mikroprocesor zpracovává veškeré informace, které do něho vysílají ostatní části počítače a předává je dál. První inkoustovou tiskárnu vyrábí firma IBM v roce 1976 a o rok později zakládá Bill Gates a Paul Allen firmu Microsoft. Prvním operační systémem byl MS-DOS a díky němu udělaly počítače velký skok kupředu, protože se již nemusely složitě programovat a daly se obsluhovat pomocí jednoduchých příkazů (první počítač s MS-DOS uvádí IBM v roce 1981). V roce 1983 se na místo magnetického pásku začíná používat disketa. První osobní laserovou tiskárnu, která měla větší kvalitu tisku než inkoustová, vyrábí firma Hewlett-Packard v roce 1984. Roku 1985 vyvinula firma Microsoft pro IBM operační systém Windows 1.0, což byla zdokonalená verze MS-DOS. Tato éra počítačů přetrvává do dneška a neustále se zdokonaluje. Jsou to počítače tak jak je známe, pouze se zdokonalil jejich výkon a software.

Dokonce se již mluví i o páté generaci, která je ještě ve vývoji, ale můžeme ji očekávat v blízké budoucnosti. Vyvíjí se totiž počítače optické, které využívají toku fotonů a ne elektronů. I programátoři pracují na zlepšeních a vytvářejí virtuální realitu. A všichni dohromady se snaží o vytvoření umělé inteligence.

Komentáře rss


Strana:  1 2  další »
, vishalsingh6870@gma... odpovědět

Thank you for the information
ls1
ls2
ls3
ls4
ls5
ls6
ls7
ls8
ls9
ls10
ls11
ls12
ls13
ls14
ls15
ls16
ls17
ls18
ls19
ls20
ls21
ls22
ls23
ls24
ls25
ls26
ls27
ls28
ls29
ls30
ls31
ls32
ls33
ls34
ls35
ls36
ls37
ls38
ls39
ls40
[url=https://dailygram.com/index.php/blog/567684/is-hot-stone-massage-helpf...

, arpitagarwal5747@gm... odpovědět

Thank For Share
massage in malviya nagar
body spa in delhi
massage in delhi
massage centre in malviya nagar
full body massage in delhi
full body massage in malviya nagar
massage in south delhi
body massage service in malviya nagar
b2b massage in malviya nagar
body massage in delhi
spa in delhi
full body massage centre in malviya nagar
spa in malviya nagar
spa service in delhi
massage therapy in delhi
body to body massage in malviya nagar
massage spa in delhi
massage centre in delhi
massage parlour in delhi
body massage in south delhi
body massage in malviya nagar
mt1
mt2
mt3
mt4
mt5
mt6
mt7
mt8
mt9
mt10
mt11
[url=https://m...

, nurumassagedelhincr... odpovědět

Awesome post. Your posts are simply fabulous thank you for sharing this post.
body to body massage in new delhi
body 2 body massage in delhi
body to body massage parlour in delhi
body to body massage in delhi ncr
nuru massage in new delhi
full body massage in delhi
female to male body massage in delhi
full body massage parlour in delhi
massage parlour in delhi
erotic body massage in delhi
happy ending massage in delhi
massage in delhi
massage centre in delhi
nuru massage in delhi ncr
sensual body massage in delhi
erotic massage spa in delhi
delhi nuru massage
nuru massage parlour in delhi
sensual massage in delhi
full body massage in south delhi
full body to body massage in delhi
body to body massage in delhi
body massage parlour in delhi
nuru body to body massage in delhi
erotic body to body massage in delhi
full body massage centre in delhi
erotic massage in delhi
nuru body massage in delhi
full body massage service in delhi
b2b spa in delhi
nuru massage spa in delhi
body to body massage in south delhi
delhi erotic massage
full body massage parlor in delhi
spa centre in delhi

, rahulsingh2378623@g... odpovědět

thanks for your post. thanks, again
b 2 b massage in jaipur
full body to body massage in vidhyadhar nagar
full body with body massage in jaipur
best spa in jaipur
massage parlour in jaipur
full body massage parlour in vidhyadhar nagar jaipur
body massage parlour in vidhyadhar nagar jaipur
massage centre in jaipur
body to body massage in jaipur
full body massage in jaipur
body 2 body massage in jaipur
body to body massage in jaipur
full body massage in vidhyadhar nagar
erotic massage in jaipur
spa in jaipur
massage in vidhyadhar nagar jaipur
b2b massage in vidhyadhar nagar
full body massage centre in vidhyadhar nagar
female to male body to body massage in jaipur
body massage in vidhyadhar nagar jaipur
body to body massage in vidhyadhar nagar
body massage centre in vidhyadhar nagar
body with body massage in vidhyadhar nagar
b2b massage in jaipur

, praveenmeloth001@gm... odpovědět

Thank you for sharing this post.
full body massage parlour in malviya nagar
body to body massage by female to male in lajpat nagar
full body to body spa in mahipalpur
best spa in ludhiana
b2b massage service in faridabad
b 2 b massage in gurgaon
massage in saket
b2b spa in hauz khas
erotic massage in green park
nuru massage parlor in jasola
body to body massage parlour in gurgaon
body massage centre in delhi
body to body massage service in rohini
full body massage centre in mahipalpur
full body massage center in faridabad
nuru body massage in sohna road
nuru b2b massage in sohna road
female to male body massage service in malviya nagar
body to body massage in green park
full body to body massage in lajpat nagar
[url=https://www.body-massage.co.in/nuru-massage-in-south-delhi/]best spa...

, best spa in delhi odpovědět

<a href='https://www.b2bspa.in/'>b2b green park</a>
<a href='https://www.b2bspa.in/about-us/'>delhi massage</a>
<a href='https://www.b2bspa.in/body-to-body-massage-in-delhi/'>body to body massage south delhi</a>
<a href='https://www.b2bspa.in/full-body-massage-in-delhi/'>delhi spa center price list</a>
<a href='https://www.b2bspa.in/deep-tissue-massage-in-delhi/'>nude massage in delhi</a>
<a href='https://www.b2bspa.in/balinese-massage-delhi/'>body to body massage in noida</a>
<a href='https://www.b2bspa.in/gallery/'>nuru massage</a>
<a href='https://www.b2bspa.in/faq/'>body spa in delhi</a>
<a href='https://www.b2bspa.in/blog/'>nuru massage near me</a>
<a href='https://www.b2bspa.in/5steps-to-get-perfect-body-massage-near-you/'>happy ending massage in delhi</a>
<a href='https://www.b2bspa.in/7-benefits-of-deep-tissue-massage/'>happy ending massage delhi</a>
<a href='https://www.b2bspa.in/body-to-body-massage-gained-utmost-popularity-in-the-young-generation-in-delhi/'>spa with extra service</a>
<a href='https://www.b2bspa.in/complete-guide-to-book-body-massage-in-delhi/'>body to body massage noida</a>
<a href='https://www.b2bspa.in/benefits-of-massage-to-these-vital-body-parts/'>sandwich body massage in gurgaon</a>
<a href='https://www.b2bspa.in/contact-us/'>massage delhi</a>
<a href='https://www.b2bspa.in/privacy-policy/'>b2b near me</a>
<a href='https://www.fullbodymassage.in/delhi/'>body spa in green park</a>
<a href='https://www.fullbodymassage.in/delhi/spa-south-delhi/'>sensual massage delhi</a>
<a href='https://www.fullbodymassage.in/delhi/chanakyapuri/'>thai body to body massage in delhi</a>
<a href='https://www.fullbodymassage.in/delhi/south-extension/'>body to body massage price in delhi</a>
<a href='https://www.fullbodymassage.in/delhi/lajpat-nagar/'>b2b massage noida</a>
<a href='https://www.fullbodymassage.in/delhi/mayur-vihar/'>b2b massage in sector 18 noida</a>
<a href='https://www.fullbodymassage.in/delhi/spa-kalkaji/'>erotic massage in noida</a>
<a href='https://www.fullbodymassage.in/delhi/spa-green-park/'>b2b spa green park delhi</a>
<a href='https://www.fullbodymassage.in/delhi/spa-north-delhi/'>best massage in delhi</a>
<a href='https://www.massagecraze.com/'>full body to body massage in gurgaon</a>
<a href='https://www.massagecraze.com/about-us/'>outcall massage delhi</a>
<a href='https://www.massagecraze.com/services/'>delhi massage spa price</a>
<a href='https://www.massagecraze.com/rate-list/'>adult massage delhi</a>
<a href='https://www.massagecraze.com/gallery/'>body to body massage price</a>

, spa odpovědět

Spa Center Near Me with Happy Ending 
Body Massage Center Near Me in Delhi 
Full Service Body Massage Center in Delhi 
Spa Near Me in Delhi with Extra Service 
Full Body to Body Massage with Extra Service in Delhi 
Body Massage in Delhi by Female to Male with Happy Ending 
The Lotus Spa, Best Massage Center for Body to Body by Female to Male 

, wellnessspadelhi@gm... odpovědět

Thanks for sharing this information....
spa service in kailash colony
body with body massage in kailash colony
body massage center in kailash colony
body to body spa in kailash colony
body massage spa in kailash colony
body to body massage in kailash colony
female to male full body massage center in kailash colony
female to male massage in kailash colony
full body to body massage in kailash colony
full body massage parlour in kailash colony
full body massage service in lajpat nagar
b 2 b massage in lajpat nagar
female to male full body to body massage in greater kailash
erotic massage in kailash colony
massage service in kailash colony
body massage parlour in kailash colony
sensual massage in kailash colony
b2b massage in kailash colony
body massage service in kailash colony
body spa in kailash colony
spa in kailash colony
body on body massage in kailash colony
female to male body massage in kailash colony
full body massage in kailash colony
[url=http://bodytobodymassagedelhi.epizy.com/]full body massage in kailash colo...

, b2bspa odpovědět

Its amazing blog, thanks for sharing....

<a href="https://www.b2bspa.in/body-to-body-massage-in-delhi/">https://www.b2bspa.in/body-to-body-massage-in-delhi/</a></br>
<a href="https://www.b2bspa.in/">https://www.b2bspa.in/</a></br>
<a href="https://realbodytobodymassage.com/">https://realbodytobodymassage.com/</a></br>
<a href="https://www.massagecraze.com/">https://www.massagecraze.com/</a></br>
<a href="https://www.massagecraze.com/services/">massage craze services</a></br>
<a href="https://www.fullbodymassage.in/delhi/">https://www.fullbodymassage.in/delhi/</a></br>
<a href="https://bodymassageandspa.weebly.com/">https://bodymassageandspa.weebly.com/</a></br>
<a href="https://www.b2bspa.in/full-body-massage-in-delhi/">https://www.b2bspa.in/full-body-massage-in-delhi/</a></br>
<a href="https://realbodytobodymassage.com/services/">https://realbodytobodymassage.com/services/</a></br>
<a href="https://www.jiospa.com/spa-in-delhi/">https://www.jiospa.com/spa-in-delhi/</a>
<a href="https://www.youtube.com/watch?v=cVpkI3bXMhA&t=5s">Body Massage Parlour in Delhi</a>
<a href="https://www.youtube.com/watch?v=p1HdtNNrlbg&t=9s">Full Body Massage in Delhi</a>
<a href="https://www.youtube.com/watch?v=JnQ4EWnauJ0">https://www.youtube.com/watch?v=JnQ4EWnauJ0</a>
<a href="https://www.youtube.com/watch?v=wN9SyrpSa6w&t">https://www.youtube.com/watch?v=wN9SyrpSa6w&t</a>
<a href="https://www.b2bspa.in/7-benefits-of-deep-tissue-massage/">https://www.b2bspa.in/7-benefits-of-deep-tissue-massage/</a>

, saibalroy366@gmail.com odpovědět

Thanks for sharing this...
as1
as10
as100
as101
as102
as103
as104
as105
as106
as107
as108
as109
as11
as110
as111
as112
as113
as114
as115
as116
as117
as118
as119
as12
as120
as121
as122
as123
as124
as125
as126
[url=https://www.body-massage....

, natashasinghsingh48... odpovědět

Thanks for share...I really like your post
erotic massage in mg road
body massage centre in south delhi
body to body spa in gurgaon
full body to body massage in gurgaon
thai body massage in delhi
spa services for female to male in south delhi
1 hour full body massage in delhi
female to male full body massage center in gurgaon
full body massage by female to male in delhi
full body massage by female in delhi
body massage spa in delhi
female to male body to body massage in gurgaon
full body massage centre in delhi
body to body massage center in gurgaon
massage centres for men in delhi
body 2 body massage in delhi
body to body massage female to male in delhi
best body to body massage in delhi
female to male full body massage in gurgaon
nuru massage parlour in delhi
full body to body massage parlour in delhi
tantra massage in delhi
spa for men in delhi
[url=https://www.body-massage.co.in/body-to-body-massage-in-con...

, qqq odpovědět

mac makeup
polo ralph lauren outlet online
new england patriots jerseys
uggs outlet
fjallraven outlet
coach outlet
canada goose jackets
air max 90
persol sunglasses
marc jacobs
north face jackets
dolce & gabbana sunglasses
yeezy boost 350
off white shirt
QQQ

, justcityplace36@gma... odpovědět

Thanks for the post. It was very interesting.
free business listing on google
free business listing sites for india
free classified posting sites in india
free business listing yellow pages
free business listing sites
free classified sites for india
free classified sites in india with high pr
free business listing websites in india
list of free business listing sites in india
free classifieds posting sites india
free classifieds online india
free business profile listing sites
free business listing database
free business listing websites
free indian classified
post free classified ads india
free classifieds india list
free business listing 2019
free business listing in india
free classified sites india
free classified sites in india 2019
free classified ads sites india
free business listing site list 2019
free classified ads websites in india
free indian classified list
free business phone listing
best free business listing sites
[url=https://freebusinesslistingclassifiedindi...

, lispadelhi@gmail.com odpovědět

thanks for sharing this! very helpful info
full body massage centre in delhi
body massage in south delhi
body to body massage in new delhi
tantra massage in delhi
swedish full body massage in south delhi
body massage in new delhi
happy ending body massage parlours in delhi
thai body to body massage in delhi
aroma full body to body massage centres in delhi
couples full body massage centres in delhi
deep tissue full body massage in delhi
lomi lomi best body massage parlour in delhi
shiatsu body with body massage in delhi
balinese best spa in new delhi
full body massage center in malviya ngar
hot stone body massage parlour in delhi
body to body massage in south delhi
full body massage in new delhi
nuru massage in new delhi
body to body massage centre in delhi
best body massage in delhi
body on body massage in delhi
body to body massage parlour in delhi
full body massage in delhi ncr
body to body massage centre in new delhi
body to body massage parlour in new delhi
body to body massage in saket
sensual massage in delhi
[url=http://lispa.shop-worlds.com/herbal-sauna-with-body-to-body-massage-delhi/]body m...

, book2spa@gmail.com odpovědět

Thanks for sharing the useful information. Amazing post.
body spa in gurgaon by gril
body massage cetner in gurgaon
massage spa in gurgaon
full body massage in delhi ncr
massage in mg road gurgaon
best spa in mg road gurgaon
massage boy in gurgaon
full body to body massage in mg road gurgaon
body spa in mg road
full body massage parlor in mg road gurgaon
body to body massage in gurgaon
body massage in delhi ncr
spa near mg road metro station
spa near mg road gurgaon
b to b body massage in gurgaon
body to body massage in mg road gurgaon
full body massage in gurgaon
body massage in mg road
spa in mg road
body to body massage in delhi ncr
full body to body massage in delhi ncr
body massage center in gurgaon
massage center in gurgaon
massage center in mg road gurgaon
body to body spa in mg road
spa center in gurgaon
[url=https://www.amr...

, ruchikajain793@gmai... odpovědět

Thanks for Share….very good post...
body masage in delhi
massage in delhi
body to body massage in lajapt nagar delhi
erotic massage delhi
massage spa in delhi
full body to body massage in delhi
sensual massage in delhi
full body massage parlour in delhi
massage parlor in delhi
b2b massage in delhi
female to male body massage in delhi
body spa in delhi
full body massage parlour in delhi
body to body spa in delhi
best spa in delhi
nuru massage in south delhi
body to body massage centre in delhi
body to body massage in south delhi
massage parlor in delhi
full body massage in south delhi
body massage center in delhi
erotic massage in new delhi
body to body massage in delhi
full body massage centre in delhi
female to male body to body massage in delhi
body massage delhi
body massage in delhi
body massage parlour in delhi
massage in delhi
body to body massage in new delhi
nuru massage delhi
body massage in delhi
[url=http://bodymassagemalviyanagardelhi.shop-worlds.com/]nuru massage in delhi[...

, elisiondayspa3264@g... odpovědět

Thank you for the detailed information..
spa services in ludhiana
full body massage centre in ludhiana
female to male massage in ludhiana
full body to body massage in ludhiana
full body to body massage parlour in ludhiana
female to male full body massage parlour in ludhiana
body massage parlour in ludhiana
happy ending massage in ludhiana
sandwich massage in ludhiana
female to male full body massage center in ludhiana
best spa in ludhiana
body to body massage with happy ending in ludhiana
full body massage service in ludhiana
body massage spa in ludhiana
full body with body massage in ludhiana
full body to body massage by female in ludhiana
nuru massage in ludhiana
female to male full body to body massage in ludhiana
body massage service in ludhiana
b 2 b massage in ludhiana
full body massage in ludhiana
full body massage for men in ludhiana
massage spa in ludhiana
b2b massage in ludhiana

, ruchikachawla251@gm... odpovědět

Thank you for sharing your knowledge and experience with me.
body massage parlour in malviya nagar
full body to body massage in new delhi
body to body massage parlour in malviya nagar
massage parlour in malviya nagar delhi
b 2 b massage in malviya nagar
body to body spa in malviya nagar
full body to body massage parlour in malviya nagar
b2b massage in delhi
body to body massage parlour in delhi
body massage centres in malviya nagar
body to body massage in south delhi
massage centre in malviya nagar delhi
erotic massage in malviya nagar
body massage parlour in delhi
full body to body massage in malviya nagar
female to male body massage in delhi
body with body massage in south delhi
body to body massage in malviya nagar
massage in malviya nagar
full body massage parlour in malviya nagar
full body massage in new delhi
massage centres in malviya nagar
[url=https://www.body-massage.co.in/amrita-spa-a-full-body-to-body-massage-in-delhi/]best sp...

, mylespadelhi@gmail.com odpovědět

Thanks for this valuable post. Thanks for sharing this.
full body massage centres in faridabad
body massage spa in faridabad
body to body massage parlour in faridabad
spa deals in faridabad
full body to body massage centre in faridabad
full body with body massage in faridabad
b2b massage by female to male in faridabad
massage at home in faridabad
full body to body massage in faridabad
massage spa in faridabad
spa in faridabad
full body to body massage center in faridabad
b2b massage in faridabad
massage in faridabad
full body massage parlour in faridabad
home massage service in faridabad
male to male body massage in faridabad
massage service in faridabad
best spa in faridabad
full body massage centre in faridabad
body massage center in faridabad
body to body massage in faridabad
body spa in faridabad
body to body massage centre in faridabad
full body massage in faridabad
[url=http://massagefaridabad.byet...

, omegaspa94@gmail.com odpovědět

Thanks for the post. It was very interesting.
<a href="https://bodytobodymassageinlajpatnagar.yahoosites.com/">full body massage centre in lajpat nagar</a><br>
<a href="https://www.body-massage.co.in/body-to-body-massage-in-lajpat-nagar-delhi/">body to body massage in delhi by female</a><br>
<a href="https://www.body-massage.co.in/full-body-massage-parlour-in-lajpat-nagar-delhi/">body massage in south delhi</a><br>
<a href="https://full-body-massage-parlour-in-lajpat-nagar-delhi.business.site/">tantra massage in lajpat nagar</a><br>
<a href="https://sites.google.com/view/massage-lajpat-nagar-delhi/">body massage centres in lajpat nagar</a><br>
<a href="https://bodytobodymassagelajpatnagardelhi.wordpress.com/">body massage in lajpat nagar</a><br>
<a href="https://sites.google.com/view/nuru-massage-lajpat-nagar/">body to body massage in lajpat nagar delhi</a><br>
<a href="https://www.body-massage.co.in/sandwich-body-to-body-massage-parlour-in-lajpat-nagar-delhi/">full body massage in delhi</a><br>
<a href="http://www.oclicker.com/in/Services/Parlours-Salons/Female-to-Male-Body-Massage-in-Lajpat-Nagar-Delhi-ad4868">female to male massage parlour in delhi</a><br>
<a href="https://in.linkedin.com/company/omega-spa-lajpat-nagar-delhi">spa in lajpat nagar</a><br>
<a href="https://www.body-massage.co.in/massage-service-in-lajpat-nagar/">body to body massage in delhi by female to male</a><br>
<a href="https://www.amritabodyspa.com/blog/full-body-to-body-massage-parlor-in-lajpat-nagar-delhi-by-female-to-male/">massage centre in delhi</a><br>
<a href="https://www.body-massage.co.in/omega-spa-in-lajpat-nagar/">full body massage centres in lajpat nagar delhi</a><br>
<a href="https://www.body-massage.co.in/body-spa-in-lajpat-nagar/">body massage in by female in lajpat nagar</a><br>
<a href="https://www.body-massage.co.in/happy-ending-massage-in-lajpat-nagar-by-female-and-male/">female to male full body massage in delhi</a><br>
<a href="https://www.body-massage.co.in/ayurvedic-body-massage-for-men-in-lajpat-nagar-delhi/">best spa deals in lajpat nagar</a><br>
<a href="http://articles.org/body-to-body-massage-in-lajpat-nagar-delhi/">body to body massage in lajpat nagar</a><br>
<a href="https://justfindus.in/index.php/en/ads/5b618adf6a0b9/Spas/Omega-Spa-Full-Body-Body-Massage-Female-Male-Lajpat-Nagar-Delhi">full body to body massage centres in lajpat nagar delhi</a><br>
<a href="https://justfindus.in/index.php/en/ads/5b93ca9ab872b/Spas/Full-Body-Massage-Parlour-in-Lajpat-Nagar-%7C-Female-to-Male-Spa-Delhi">massage by female to male in delhi</a><br>
<a href="https://www.body-massage.co.in/erotic-massage-in-lajpat-nagar-delhi-by-female-and-male/">massage in south delhi</a><br>
<a href="https://www.body-massage.co.in/couples-massage-in-lajpat-nagar/">massage parlour in lajpat nagar</a><br>
<a href="http://www.oclicker.com/in/Services/Parlours-Salons/Full-Body-to-Body-Massage-in-Lajpat-Nagar-Part-II-Delhi-ad5348">sensual massage in lajpat nagar delhi</a><br>
<a href="https://justfindus.in/index.php/en/ads/5b8a89...

odpověděl(a)

Thanks for the post. It was very interesting.
female to male body massage in lajpat nagar
body massage in lajpat nagar delhi
best body massage in lajpat nagar delhi
massage parlour in lajpat nagar delhi
full body to body massage centres in lajpat nagar
body with body massage in south delhi
body to body massage in lajpat nagar delhi delhi
full body massage centre in delhi
full body to body massage parlour in lajpat nagar
female to male body massage in delhi
body massage center in lajpat nagar
body with body massage in lajpat nagar
body massage centre in lajpat nagar
full body massage center in lajpat nagar
body with body massage in delhi
full body with body massage in delhi
nuru massage in lajpat nagar delhi
full body massage parlour in lajpat nagar delhi
full body to body massage parlour in lajpat nagar delhi
body on body massage in lajpat nagar delhi
body spa in south delhi
best body massage centre in delhi
[url=https://justfindus.in/index.php/en/ads/5b8a89813430b/Spas/Omega-Full-Body-to-Body-Massage-Service-In-Lajpat-Nagar,-Delh...


Strana:  1 2  další »

SunLight CMS | administrace